Tipy na výlet

Mezinárodní naučná stezka Lužické a Žitavské hory:

Mezinárodní naučná stezka Lužické a Žitavské hory byla vytvořena roku 2001 ve východní části CHKO Lužické hory a v Žitavských horách na území Saska. Na její trase je 27 zastavení určených pro pěší turisty, délka vytyčené trasy je 31 km. Dvakrát překonává státní hranici, v Petrovicích a Hartavě. Díky své délce patří k stezkám náročným a je vhodné ji absolvovat po samostatných úsecích

Na této stezce naleznete:

Hřebeny – Horní skály:

 

 

 

 

Vzdálenost od kempu Černá Louže: 2,5 km

V lese u cesty stojí skupina sedmi skalních věží, nazývaná Horní skály (dříve Oberwegsteine), ale mezi horolezci dodnes známější jako “Obrvégry”. Skály jsou tvořené pískovcem a slepencem, zpevněným křemenným tmelem a prostoupeným tenkými žilkami křemene i vápence. Pro svou velkou členitost a pevnost jsou velmi oblíbeným cílem horolezců a na jejich vrcholy vedou cesty až VII. stupně obtížnosti. Kolem skal vede naučná stezka Lužické a žitavské hory, po které se dá dojít přes Vraní skály, Popovu skálu a Sedlácký Špičák až do německého Zittau. Když se vydáte na druhou stranu, po zhruba třech kilometrech na skalní útvar Bílé kameny.

Vraní skály:

 

 

 

 

Vzdálenost od kempu Černá Louže: 3,5 km po turistické stezce

Vraní skály (500 m) tvoří skupinu skal, které leží u osady Horní Sedlo v CHKO Lužické hory.
Skály jsou tvořeny velmi pevným pískovcem na jižních stěnách s horizontálními i vertikálními puklinami. Pro svou velkou členitost a pevnost jsou již od konce 19. století hojně vyhledávané horolezci, kteří je označují jako Krkavčí skály. Skály na severozápadě se nazývají Krkavec, jižněji je Krkavčí hnízdo a nejmohutnější skalní věže se nazývají Fellerova věž.
Oblastí skal prochází zelená turistická značka na kterou se dá napojit v Horním Sedle.

Popova skála:

 

 

 

 

 

 

Vzdálenost od kempu Černá Louže: 6 km po turistické stezce

Popova skála je zdaleka viditelná dominanta východní části Lužických hor, nacházející se asi 4 km jihozápadně od Hrádku nad Nisou.Její vrchol tvoří tektonicky porušené svrchnokřídové pískovce, které jsou dnes různě vzpříčené a šikmo poskládané. Na vrchol upravený již v roce 1904 vede turisticky značená odbočka. Jsou zde železné schody a vršek zabezpečen zábradlím. Z vrcholku je krásný kruhový výhled do okolí.

Bílé (sloní) kameny:

Vzdálenost od kempu Černá Louže: 5 km po turistické stezce.

Přírodní památka Bílé kameny představuje osamocenou skupinku pískovcových skal, které svou bělostí a zaoblenými tvary připomínají mohutné hřbety odpočívajících slonů – proto se tyto skály někdy nazývají jako Sloní kameny, Sloní skály, Zkamenělí sloni apod. Skály dosahují výšky až 20 m. V jejich stěnách místy vznikly vlivem vyvětrání méně odolných vrstev pískovců oválné dutiny, menší jeskyně a skalní tunely. Kolem skal prochází naučná stezka Lužické a Žitavské hory.

Motorkáři hojně vyhledávaný jeskynní komplex Pekelné doly :

 

 

 

 

Vzdálenost od kempu Černá Louže: 20 km po silnici

“Pekelné doly” v unikátním prostředí největšího pískovcového podzemí v Evropě, v nádherné přírodě Lužických hor.
Celková plocha jeskyní přibližně 3500 m2, motorky mohou vjet dovnitř, teplo zajištěno ! 12° C !

V létě i v zimě probíhají akce pro motorkáře i zájmové skupiny.

Pekelné doly známé také jako Lindavské kostely jsou rozsáhlé podzemní prostory a chodby v údolí říčky Svitávky. Nachází se mezi vesnicemi Velenice a Svitava, v podhůří Lužických hor blízko rekreační oblasti Máchovo jezero. Největší pískovcové uměle vytvořené podzemí v Evropě vzniklo v 18. století za dob hraběte Kinského. Voda k pohonu strojů protékala vytesaným 350 m dlouhým náhonem skrze skalní meandr řeky. Vchod do jeho systému je úzkým schodištěm ve skále nad silnicí naproti bývalé sklárně. Další vchody leží na břehu říčky a jeden z těchto vchodů je velkou dómovitou prostorou skalního lomu. Jižně od sklárny stoupá lesní cesta k zchátralému objektu tzv. Velenických komor. Původně byly soustavou pískovcových lomů pro sklářskou výrobu. Komory jsou vysoké 2 – 4 m a táhnou se 100 m do pískovcového masívu. Celková plocha jeskyní činí přibližně 3500 m2. V jeskyních je stálá teplota 12° C.

Jeskyně se proslavily natáčením pohádky “S čerty nejsou žerty” v roce 1984.   Také se zde natáčeli záběry do Amerického filmu “Salomon Kane“ v roce 2009.

Sloup v Čechách :

 

 

 

 

Vzdálenost od kempu Černá Louže: 22 km po silnici